Srpen 2017

Nad čím si tak kdysi přemýšlel Marcus Aurelius ...

3. srpna 2017 v 20:36 | JK |  Zaujalo mě u jiných ... :)

Ahojte! :)
Dnes bych Vám tady ráda odcitovala kousek knihy Hovory k sobě od Marca Aurelia, kterou mám nyní rozečtenou. Ačkoli byla tato kniha napsána již před mnoha staletími, v jistém smyslu je stále velice aktuální.
Následující pasáž je velmi inspirativní a já sama se k ní určitě budu v těžších chvílích ráda vracet.

"Načpak jsi vlastně roztrpčen? Snad na lidskou špatnost? Pak se tedy zamysli nad zásadou, že rozumné bytosti jsou zde kvůli sobě navzájem, že snášenlivost je dílem spravedlnosti a že lidé chybují neúmyslně (…)
Či tě roztrpčuje tvůj úděl ve vesmírném celku? Pak si v paměti obnov tuto možnost - buď jest prozřetelnost, nebo jen vír atomů, a vzpomeň si na důkazy o tom, že vesmír je vlastně stát.
Či tě stále ještě znepokojují stavy tvé tělesnosti? Pak se tedy rozpomeň, že myslící duch, jakmile se jednou uzavře v sebe a uvědomí si svou vlastní sílu, naprosto se nesměšuje ani s mírnými ani s prudkými vzruchy živočišné duše (…)
Či se snad budeš znepokojovat směšnou touhou po slávě? Pak si tedy všimni, jak rychle se na všechno zapomíná, nahlédni v propast času bez začátku a konce (…) Neboť celá země je bod, a jak malinkým koutkem je místo tvého dočasného pobytu! A jak málo je v něm těch, kteří tě budou zahrnovat chválou, a jací asi jsou to lidé!"

(Hovory k sobě - Marcus Aurelius, strana 27-28)


Busta Marka Aurelia v mnichovské Glyptotéce
Marcus Aurelius
(https://cs.wikipedia.org/wiki/Marcus_Aurelius#/media/File:Marcus_Aurelius_Glyptothek_Munich.jpg)
Přeji všem hezký den. :)
JK