10 poznatků, jak to funguje mezi výtvarníky

4. května 2017 v 19:43 | JK |  Ráda bych se vyjádřila k ...
Ahojte :)
Mám za sebou první (a dost možná také poslední) dva semestry na umělecky zaměřené VŠ.
Připravila jsem proto pro Vás 10 poznatků, na které jsem v průběhu mého dosavadního studia přišla.


10 poznatků, jak to funguje mezi výtvarníky
... aneb Co jsem se za ten rok na VŠ naučila


1. Kdo má lepící pásku, ten je bůh. Kdo má řezák, ten je ještě větší bůh. A kdo má fixativ? Ten nikdo nemá.

2. Uděláš- li centrum kompozice upřostřed papíru, jsi příliš dominantní. Uděláš-li centrum kompozice na kraji papíru, jsi příliš submisivní. MŮJ DODATEK: Vykládáš-li to takhle svým studentkám, jsi příliš divný učitel. Tečka.

3.
Ačkoli můžeš dělat na svých návrzích třeba i hodiny, stejně dobře se můžeš za pouhých pár vteřin dočkat zhodnocení "Z toho všeho nemožnýho jsme vybrali to, co bylo nejmíň příšerný." Potěší, že?

4. Když si máš koupit základní barvy, nezapomeň na OKR. Co na tom, že OKR není žádná základní barva, ale vyhneš se na příštích hodinách spoustě dotazů, jakto, že zrovna ten OKR nemáš. Bez OKRU ani to kuře nehrabe, jasný? :D

5. Pamatuj, že je zásadní rozdíl mezi dřevořezem a dřevorytem. (Jaký? To kdybych věděla!)

6. Z učeben se pravidelně ztrácí výtvarné potřeby mizivé hodnoty. Jako třeba obyčejné štětce, jeden za dvanáct korun. "Máme tu kleptomana," vysvětluje situaci pan docent, který má jako jediný příštup do jinak zamčených skříněk, kde si potřeby uchováváme...

7. Ačkoli vypadají naprosto nevinně, je většina desek na stojanech před prací nezajištěných. Pak stačí jeden neopatrný pohyb a ... v lepším případě přijdete o sluch, v horším dostanete po hlavě. A místní seismologové přijdou nejspíš o práci, neboť tento náhlý otřes prostě logicky nevysvětlí.

8. Na některé přednášky, světe div se, MÁ cenu chodit! Například z přednášky o výtvarném umění starověku jsem si odnesla informaci, že Římané neměli doma záchody. Když to stíhali, došli si na veřejné toalety, kde si stoupli či sedli kupříkladu vedle svého souseda, probrali věci nadmíru důležité a poté, když své dílo úspěšně dokončili, se zase rozloučili a šli každý k sobě domů. Já jen doufám, že si u toho loučení nepodávali ruce.

9. Sonda do mentality vyučujících: Máme už končit přednášku o dějinách umění? Ne, ještě studentům přeci musím povědět, na jakém zámku mají nejlepší koláč a jak to vypadá, když jdeme s rodinou jednou za čas do kina! Že už tak 15 minut přetahujeme? Skutečně??? To přece není možné ?!?!?!

10. Nikdo zde není úplně normální, ale všichni jsou skvělí. :)


Na závěr bych ráda uvedla, že bych byla velice ráda, pokud by článek byl brán s humorem.
Ačkoli jsem mezi výtvarníky strávila pouze rok, budu na své studium s láskou vzpomínat.

S přáním hezkého dne
Vaše JK ;)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 MsM MsM | 4. května 2017 v 20:43 | Reagovat

Amen! Pod tohle bych se i podepsala, moc pěkný článek :-) pripojím také své mnohaleté zkušenosti. S výtvarníky je to jako s mimozemšťany: všichni mluví podivným jazykem a používají výrazy, které nikdo krom zasvěcených nezná. Své studenty pokládají za tvory, kteří jsou i po X letech pořád onou příslovečnou tabulou rasou, nebo take primitivní formou života, kterou je třeba zkulturnit k obrazu svému za každou cenu. Mají lidstvu neznámé vědomosti, které jsou jim ovšem při vylodění se mezi běžný lid naprosto k ničemu. Když už jednoho uvidíte, víte naprosto přesně, že to je výtvarník, protože nese vám neznámé zařízení a přitom se dívá skrz rámeček. Pokud se ho zeptáte na to, jak se má, vyjmenuje čtyři různá místa kdesi ve sluneční soustavě kde se konala výstava jiného proslulého výtvarníka, jehoz jméno neznáte ani vy, ani nikdo z vaší rodiny a kruhu přátel. Pokud vám ukáže některé své dílo, pravděpodobně budete muset prolistovat také jeho obhajobu zvící dvou set stran, a dozvíte se tak akorát že pokládání barevných ploch třikrát doleva a pak jednou vpravo je vyjádření elementární podvědomé touhy stát se opět dítětem a jezdit po městě na tříkolce. Pokud se rozhodnete jít s nimi na večírek nebo vernisáž, zjistíte, že existuje jen jediný alkoholický nápoj hodný mistra - ten nejlevnější nebo ten nejbarevnejší. Nebo oba. A především, peníze k nim proudí z nadpozemských zdrojů, protože jinak se jejich příjem vysvětlit nedá.

Touto filipikou nechci nějak shazovat umělce, ale někdy je prostě nemožné porozumět jejich stylu života.

2 jk-art jk-art | Web | 4. května 2017 v 21:12 | Reagovat

[1]: Skvěle napsáno, takhle dobře jsem se už dlouho nepobavila! :D Se spoustou výše zmíněných věcí musím jedině souhlasit. Děkuji mnohokrát za výborný komentář. ;)

3 moje-farby moje-farby | Web | 9. května 2017 v 18:53 | Reagovat

a čo sa chystáš robiť teraz, keď sa chystáš skončiť?

4 jk-art jk-art | Web | 9. května 2017 v 19:23 | Reagovat

[3]: Čekají mě dvoje přijímací zkoušky, takže se nyní připravuji především na to. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama