Květen 2017

Taková jedna (ne)veselá příhoda z prostředí sociálních sítí

24. května 2017 v 13:05 | JK |  Ráda bych se vyjádřila k ...
Ahojte :)
Dnes bych se s Vámi chtěla podělit o svoji zkušenost, resp. lekci, kterou jsem před nedávnem dostala na jisté sociální síti, a která mě přiměla velice důkladně přemýšlet o svém soukromí a bezpečnosti mého počínání na internetu.

____________________________________________________________

Stalo se to zhruba následovně - příjemný večer s mojí úžasnou kamarádkou, telefonický hovor s jejím kamarádem, kterého jsem do té doby neznala a se kterým jsem se v dobrém rozmaru prostě "musela seznámit" alespoň po telefonu, a který se rozhodl, že si mě během hovoru poněkud proklepne na jisté sociální síti.

Pak to přišlo - moje noční můra! Byla jsem přesvědčená, že jsem docela zabezpečená a cizí člověk si u mě ani neškrtne. A to jsem se šeredně spletla!

Můj nový kamarád se bavil nad vším - nad příspěvky několik let starými, o nichž jsem byla přesvědčená, že jsem je navždy skryla před zraky veřejnosti, i nad starými fotkami, o kterých jsem měla podobné mínění jako o příspěvcích. Trapas jako blázen, co si budeme nalhávat! A hlavně záhada - kde je sakra chyba?!?!

Nebudu Vás dlouho napínat! Chyba byla v tom, že mimo mě byly na fotkách a dokonce i v příspěvcích označeny i další osoby, mezi nimi i kamarádka, a tudíž nebyl pro žádného z jejích kamarádů problém se k těmto mým příspěvkům dostat. (natož pro šikovného ajťáka, že)

A proč to vlastně celé dnes píšu?
Pokud opomenu fakt, že jsem v onu noc nemohla celá zděšená zabrat, tak nejspíše proto, že spousta, byť ne většina uživatelů tento problém vůbec neřeší!

Nepřemýšlejí nad tím, že když jejich kamarádi zveřejní fotku s nimi a dalšími dejme tomu dvěma označenými lidmi - což už jsou 4 osoby na fotce - tak tuto fotku může vidět kdokoli z celkových dejme tomu 600 přátel všech uživatelů na fotce se vyskytujících. A pokud vezmeme v potaz, že spousta uživatelů je na sociální síti v kontaktu i s lidmi, které osobně příliš nezná nebo se může jednat o fake účet, dílo zkázy jest dokonáno.

Poselstvím tohoto článku budiž výzva, abychom si všichni střežili své soukromí a chovali se na sociálních sítích tak obezřetně, jak jen to snad je možné.

______________________________________________________________

Přihodil se i Vám někdy nějaký (ne)veselý zážitek na sociálních sítích?
Díky za přečtení a přeji hezký den. :) JK

Lekníny - suchá jehla

16. května 2017 v 23:08 | JK |  Ostatní tvorba
Ahojte :)
V jednom ze svých posledních článků jsem se pochlubila svým prvním linorytem.
Dnes tady mám na ukázku další grafickou techniku, a to suchou jehlu.
Opět se jednalo o můj první pokus, téma ale tentokrát není architektura, nýbrž příroda - konkrétně lekníny.


Tak co říkáte, líbí se Vám?
Přeji hezký den všem! JK ;)

10 poznatků, jak to funguje mezi výtvarníky

4. května 2017 v 19:43 | JK |  Ráda bych se vyjádřila k ...
Ahojte :)
Mám za sebou první (a dost možná také poslední) dva semestry na umělecky zaměřené VŠ.
Připravila jsem proto pro Vás 10 poznatků, na které jsem v průběhu mého dosavadního studia přišla.


10 poznatků, jak to funguje mezi výtvarníky
... aneb Co jsem se za ten rok na VŠ naučila


1. Kdo má lepící pásku, ten je bůh. Kdo má řezák, ten je ještě větší bůh. A kdo má fixativ? Ten nikdo nemá.

2. Uděláš- li centrum kompozice upřostřed papíru, jsi příliš dominantní. Uděláš-li centrum kompozice na kraji papíru, jsi příliš submisivní. MŮJ DODATEK: Vykládáš-li to takhle svým studentkám, jsi příliš divný učitel. Tečka.

3.
Ačkoli můžeš dělat na svých návrzích třeba i hodiny, stejně dobře se můžeš za pouhých pár vteřin dočkat zhodnocení "Z toho všeho nemožnýho jsme vybrali to, co bylo nejmíň příšerný." Potěší, že?

4. Když si máš koupit základní barvy, nezapomeň na OKR. Co na tom, že OKR není žádná základní barva, ale vyhneš se na příštích hodinách spoustě dotazů, jakto, že zrovna ten OKR nemáš. Bez OKRU ani to kuře nehrabe, jasný? :D

5. Pamatuj, že je zásadní rozdíl mezi dřevořezem a dřevorytem. (Jaký? To kdybych věděla!)

6. Z učeben se pravidelně ztrácí výtvarné potřeby mizivé hodnoty. Jako třeba obyčejné štětce, jeden za dvanáct korun. "Máme tu kleptomana," vysvětluje situaci pan docent, který má jako jediný příštup do jinak zamčených skříněk, kde si potřeby uchováváme...

7. Ačkoli vypadají naprosto nevinně, je většina desek na stojanech před prací nezajištěných. Pak stačí jeden neopatrný pohyb a ... v lepším případě přijdete o sluch, v horším dostanete po hlavě. A místní seismologové přijdou nejspíš o práci, neboť tento náhlý otřes prostě logicky nevysvětlí.

8. Na některé přednášky, světe div se, MÁ cenu chodit! Například z přednášky o výtvarném umění starověku jsem si odnesla informaci, že Římané neměli doma záchody. Když to stíhali, došli si na veřejné toalety, kde si stoupli či sedli kupříkladu vedle svého souseda, probrali věci nadmíru důležité a poté, když své dílo úspěšně dokončili, se zase rozloučili a šli každý k sobě domů. Já jen doufám, že si u toho loučení nepodávali ruce.

9. Sonda do mentality vyučujících: Máme už končit přednášku o dějinách umění? Ne, ještě studentům přeci musím povědět, na jakém zámku mají nejlepší koláč a jak to vypadá, když jdeme s rodinou jednou za čas do kina! Že už tak 15 minut přetahujeme? Skutečně??? To přece není možné ?!?!?!

10. Nikdo zde není úplně normální, ale všichni jsou skvělí. :)


Na závěr bych ráda uvedla, že bych byla velice ráda, pokud by článek byl brán s humorem.
Ačkoli jsem mezi výtvarníky strávila pouze rok, budu na své studium s láskou vzpomínat.

S přáním hezkého dne
Vaše JK ;)

Cesta

1. května 2017 v 20:02 | JK |  Ostatní tvorba
Ahojte :)
Ačkoli se s Vámi běžně o své fotografie nedělím, v případě této nemohu odolat.
Tento pohled na téměř nekonečnou rozbitou silnici, po které jsme si to štrádovaly s jednou mojí úžasnou kamarádkou za noci domů, mě totiž naprosto uchvátil.
A tak jsem se rozhodla zvěčnit tuto Cestu alespoň mobilem.


Uznávám, nejsem profesionální fotograf a tato fotografie má zajisté své nedostatky (o kvalitě raději ani nemluvě) ale i tak doufám, že by na Vás mohla zapůsobit.
Stejně jako na mě dnes v noci.

Přeji hezký den všem! JK ;)