Duben 2017

Kuks - linoryt

23. dubna 2017 v 19:34 | JK |  Ostatní tvorba
Ahojte! :)
Po delší době opět přidávám něco ze svého výtvarného snažení.
Tentokrát je to příspěvek pro mě velice netradiční, a to grafika - linoryt. Tuto techniku jsem si vyzkoušela vůbec poprvé, zatím jsem s ní totiž neměla žádnou zkušenost. A byla jsem překvapená, jak náročné to rytí vlastně je! :D

Jedná se o zjednodušený pohled na hospital Kuks, který se nachází nedaleko města, v němž žiji.

Parametry desky jsou 297x213 mm, velikost papíru by měla být A3.
Přeji krásný den! ;)
JK

Falešní přátelé? Ne, děkuji!

23. dubna 2017 v 18:12 | JK |  Ráda bych se vyjádřila k ...
Jsou nevypočitatelní. Nezřídka sobečtí a sebestřední. Mají hned několik tváří.

Řeč je o falešných přátelích.

Myslím, že jsme se s nimi setkal už každý.
I já s nimi mám, bohužel, poměrně čerstvou zkušenost.
A to je jeden z důvodů, proč jsem se rozhodla o nich dnes napsat.
(Čímž se také předem omlouvám za ne zrovna 100% objektivní článek.)

Nahoře jsem uvedla několik vlastností, které dle mého mínění falešného člověka vystihují. Výčet ale určitě není kompletní. Otevřela jsem online http://www.slovnik-synonym.cz/ a nechala si najít několik výrazů, které jsou významově blízko ke slovu "falešný". Mezi nimi jsou mimo jiné i tyto výrazy: Nepravý. Špatný. Dvojaký. Nesprávný. Obojetný.

Problém nás lidí je ten, že nepracujeme jako tento slovník - zatímco Slovník synonym ihned rozpozná slovo, jeho skrytý význam a dokonce nám dovede ukázat slova významnově podobná, my, lidé, často nejsme schopní falešného člověka poznat. Pravda, může nás upoutat několik drobných nápověd, že tento člověk nejspíše nebude ryze autentický, ale těch si dokáží na první pohled všimnout pouze velice vnímaví jedinci.

Ačkoli se považuji za člověka poměrně citlivého, uznávám, že ani já toho nejsem vždy schopná. Však také už jsem se v lidech nespočetkrát zklamala! Na druhou stranu myslím, že i drobná zklamání jsou v životě potřebná - člověk se více vyhraní a utvrdí se v tom, co a především koho ve svém životě chce.

Nerada bych nyní působila jako naprostý skeptik, ale věřím, že stejně jako kámen zůstane navždy kamenem, tak falešný člověk zůstane navždy falešným člověkem. A myslím, že nejlépe uděláme, budeme-li se takovým lidem úspěšně obloukem vyhýbat. Protože je stejně s největší pravděpodobností nezměníme.

Na závěr bych Vás ráda poprosila o spolupráci a Vaše vyjádření. :)
  • Jakou máte zkušenost s falešnými lidmi?
  • Znáte nějaký fígl, jak falešného člověka odhalit?
  • Myslíte, že má cenu zkoušet již odhaleného falešného člověka změnit?
Přeji Vám co nejméně falešných lidí ve Vašem životě! ;)
S přáním hezkého dne JK.

Marťani a Venušanky? Ano, ale ve stejném vesmíru!

10. dubna 2017 v 22:23 | JK |  Ráda bych se vyjádřila k ...

Muži a ženy. Jejich světy. A jejich vztah.

To jsou témata, které společnost fascinují odjakživa. Však kolikrát jsme již slyšeli, že "muži jsou z Marsu a ženy z Venuše"! V jedné známé písničce se, tuším, zpívá, že "ženský nikdy nepochopí báječnej mužskej svět". Ženy zase často ohrnují nos nad slovním spojením "muž - pán tvorstva". Muži na to reagují prohlašováním, že ženy jsou na rozdíl od nich hysterické a přecitlivělé. Ženy odpovídají, že muži jsou jednodušší a ješitní (a to ony přece nikdy nejsou!).

Stejně, jako je "na každém šprochu pravdy trochu" (další hezké rčení, že?), i na tomto něco bude. Já osobně si také samozřejmě čas od času připadám, že můj přítel musí být z úplně jiné planety a že se asi nikdy nedorozumíme. Na druhé straně čas od času musí mít podobný pocit také on. Nicméně nemyslím si, že bychom měli tyto rozdíly cíleně vyhledávat. Připadá mi totiž, že se společnost častokrát až nezdravě zaměřuje právě na všelijaké odlišnosti mezi pohlavími a to poté vede akorát k dohadům, které pohlaví je silnější, vytrvalejší, chytřejší, krásnější ... prostě lepší. Takové debaty mě vždy spolehlivě zvednou ze židle, protože tyto nekonečné diskuze jsou jeden velký nesmysl. Jedno pohlaví prostě není a nemůže být lepší než druhé. Upřímně si myslím, že se tomu, v čem jsme jiní, věnuje až taková pozornost, že jsme již skoro zapomněli na fakt, že muži a ženy si jsou ve své podstatě až neskutečně podobní.

Pokud opomeneme biologickou rovinu a nejzákladnější potřeby jako je potrava, bezpečí a touha po fyzickém kontaktu s druhou osobou (což je oběma pohlavím taktéž společné), dostaneme se poněkud hlouběji. Myslím, že oba dva, muž i žena, chtějí být spokojení a šťastní. Pokud se už rozhodnou, že spolu budou žít a odhodlají se k tak těžké práci jako je vytvoření kvalitního vztahu, určitě do toho půjdou s vědomím, že chtějí, aby byl šťastný i ten druhý. Na to se, dle mého názoru, přes všechno to hledání rozdílů poněkud zapomíná. Pokud jde o někoho, kdo skutečně touží být s druhým člověkem, těžko mu bude schválně házet klacky pod nohy, zbytečně vyvolávat konflikty a tvořit problematické situace.

Až budete opět čelit další ostřejší výměně názorů se svým partnerem, zkuste se na něho zahledět jako na někoho, kdo by pouze rád byl spokojený a šťastný. Uvidíte, co to (ne)udělá.

Ano, uznejme, že to občas ve vztazích vypadá, že "jsou muži z Marsu a ženy z Venuše", ale nikdy nezapomínejme na to, že jsme oba ze stejného vesmíru.


Krásný den přeje JK. ;)

Krátké oznámení - nová rubrika!

7. dubna 2017 v 15:40 | JK |  Ráda bych se vyjádřila k ...
Ahojte :)
Když jsem si před čtyřmi měsíci zakládala tento blog, brala jsem ho především jako místo, kam budu moci odkládat svoje obrázky.
Postupem času se ukázalo, že občas i jiní vytvoří něco, o co bych se s Vámi ráda podělila, a zrodila se rubrika "Zaujalo mě u jiných... :)".
Nyní nadešel čas udělat další krok!
Myslím, že každý občas narazíme na nějaké téma, více či méně kontroverzní, které v nás vyvolá určitou reakci. Výtvarná činnost je sice dobrý způsob, jak se vyjadřovat k okolnímu světu, nicméně někdy je výstižnější se ze svých pocitů "prostě vypsat".
A přesně o tohle bych se ráda pokusila v nové rubrice, kterou jsem pojmenovala jednoduše "Ráda bych se vyjádřila k ..."

Na první článek se můžete těšit již brzy. :)
Krásný den přeje JK

Něco málo ze školy II

5. dubna 2017 v 21:29 | JK |  Kresby
Ahojte :)
Tak po delší době opět něco přidávám.
Měla jsem toho teď vícero a prakticky jsem kreslila pouze dvakrát týdně ve škole. Přesto (či spíše proto?) jsem měla pocit, že jsem stejně nic kloudného nevytvořila. :D
Mám tady pro Vás tedy alespoň dvě kresby uhlem - na prvním obrázku studie dvou hlav, druhý obrázek byl podle živého modelu.Přeji krásný den! ;) JK